Nadváha Keď chcete SCHUDNÚŤ prekonajte STRACH zo SACHARIDOV a TUKOV - ako.

18.06.2013 04:26

Mnohí svoje chudnutie začínajú tak, že začnú podstatne menej jesť a výrazne či celkom vylúčia so svojho jedálneho lístka sacharidy a tuky. Myslia si, že práve tieto sú príčinou ich nadváhy. No po pár týždňoch sa ich chudnutie zastaví a ich organizmus je mimoriadne vyšťavený. Rozhodnú sa ešte viac obmedziť príjem stravy, mnohí dokonca začnú užívať  preháňadlá a pritom stále priberajú a chradnú. Takéto diéty dokonca vo forme prísnej hladovky vôbec nepomáhajú, ak robíte zásadné chyby v stravovaní.
Prekonajte strach z konzumácie tuku, je škodlivý.

Klasickou diétnou chybou je strach z tuku. Vychádza z pravdivého tvrdenia, že tuk má najvyššiu energetickú hodnotu a preto by jeho príjem mal byť najviac obmedzovaný. Tučný človek však túto vetu v dychtivej snahe rýchlo schudnúť uplatní ako nejesť tuk. Ale tuk je pre zdravie - a aj pre chudnutie - nevyhnutný. Aj pri redukčnej diéte ho nevyhnutne musíte prijímať, inak schudnúť nedokážete. Navyše tuk je nevyhnutný aj pre príjem niektorých vitamínov. Preto je vhodné denne prijímať napríklad tepelne neupravený olivový olej. Vyhýbať sa treba len živočíšnemu, nasýtenému tuku. Dokonca aj nasýtený tuk je potrebný, takže vyhýbanie sa neznamená vylúčenie.
Prekonajte strach zo sacharidov, nedeprimujte sa.

Mnohé ženy nejedia nič, čo obsahuje sacharidy. Verejná mienka na tému chudnutia je dodnes negatívne ovplyvnená Atkinsovou diétou, pri ktorej sa nejedia sacharidy. Klasicky nezmyselný prístup sa dá vidieť u mnohých žien, ktoré chcú zúfalo schudnúť. Striktne si zakážu pečivo, prílohy, koláče, strukoviny, pretože sa boja sacharidov. To im však nebráni, aby si dali pomaranče. Nemajú totiž na sebe nalepené výživové hodnoty a sú pekné oranžové. Aj sacharidy sú však pri chudnutí nutné, organizmus z nich čerpá energiu. Je však potrebné preštudovať si glykemický index potravín. A to sa už mnohým nechce. Potom sa čudujú, že majú záchvaty chuti na sladké.
Čím menej kalórií nie je vždy najlepší spôsob chudnutia.
Veľmi častým problémom bývajú diéty zamerané na radikálne zníženie konzumovanej energie. Človek s nadváhou si myslí, že čím menej zje, tým viac schudne. Preto začne obmedzovať prísun potravy, neraz pod 700 kalórií za deň. Začne chudnúť a to sa mu páči. No po pár týždňoch sa chudnutie zastaví. Asi jem veľa, pomyslí si, a ešte viac priškrtí príjem energie. No ani to nepomáha, nie a nie schudnúť. Hlad už je však neznesiteľný. Po nejakom čase zrazu neodoláte, niečo zjete a kilo na váhe máte nahor. To vás tak znechutí, že rezignujete na diétu a o pár týždňov ste na starej hmotnosti, tučnejší a nespokojnejší so sebou.
Telo prestáva chudnúť, keď je výrazný nedostatok. Šetrí zásoby a radšej ničí  vlastnú svalovinu. Hladovkové chudnutie je preto nielen neúčinné, ale aj nebezpečné. Veľká časť úbytku hmotnosti je na úkor svaloviny, takže po pribratí na "pôvodnú" hmotnosť pribudne viac tuku, ako bolo pred chudnutím. Len ruky a nohy budete mať ako špáradlá a medzi nimi sadlo.

Nedajte sa zlákať nevhodnými spaľovačmi tukov.

Kupujete v lekárňach a fitnescentrách za drahé peniaze spaľovače tuku, ktoré nakoniec aj tak moc nefungujú? Radšej si vyberte správne potraviny, ktoré s tukmi zatočia prírodnou cestou. Okrem stále nedoceňovanej zeleniny sú to i niektoré druhy mäsa, predovšetkým rybieho. A nespleťte sa tiež, keď si vyberiete pálivé jedlá. Už svojím názvom naznačujú, že zbytočné tuky skutočne spália. Rovnaký účinok u mnohých ďalších jedál vás ale určite prekvapí.

Chren obsahuje draslík, ktorý priaznivo ovplyvňuje spaľovanie tukov. Ďalej obsahuje vitamíny skupiny B a antioxidanty. Cesnak zase obsahuje allicín, ktorý má antibakteriálne účinky. Znižuje hladinu „zlého“ cholesterolu (LDL) v krvi, čím sa podieľa na rýchlejšom spaľovaní tukov. Sója nám chráni pečeň. Obsahuje mimo iného aj dôležité výživné látky ako lecitín, ktorý odbúrava cholesterol. Tiež obmedzuje ukladanie tukov v podkoží i v pečeni.

Brokolica je nielen pre svaly, ale ako jedna z mála potravín obsahuje chróm, ktorý reguluje hladinu glukózu v krvi, znižuje cholesterol. Pomáha odbúravať tukové tkanivo a zachovávať stabilnú svalovú hmotu. Zázvor je bohatý na vitamíny A, C, B a minerálne látky ako železo, draslík, fosfor. Podporuje zvýšenie telesnej teploty, krvného obehu i trávenie. Škorica má protizápalové účinky. Podporuje a zlepšuje pôsobenie inzulínu v tele, umožňuje lepší prienik glukózy do vnútra buniek a jej premenu na energiu. Čili zásluhou obsahu kapsaicínu pôsobí ako prírodná dezinfekcia. Podporuje metabolizmus, znižuje hladinu krvného cukru, stimuluje sekréciu žalúdočných štiav. Podobne fungujú i iné ostré jedlá. Losos je bohatý na jód, ktorý stimuluje tvorbu hormónu štítnej žľazy, ktorá sa podieľa na regulácii látkovej premeny. I keď je tučný, tieto tuky sa neusádzajú a naopak pomáhajú odbúravať tie zlé. Jahody sú výborným spaľovačom tuku, znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Obsahujú pektín a vitamín C. Zelený čaj obsahuje draslík a zinok, posilňuje metabolizmus, blokuje ukladanie tukov, má antioxidačné účinky. Niektoré zdroje uvádzajú, že jedna šálka zeleného čaju je schopná spáliť až 100 kJ energie.

Ako sa neprejete tukmi.

Odborníci doporučujú obmedziť príjem tukov na 30% celkového príjmu energie, z toho:
- najmenej 10% z olivového oleja alebo iných mononenasýtených rastlinných tukov,
- okolo 10% zo slnečnicového a iných polynenasýtených rastlinných tukov, v ktorých sú esenciálne mastné  kyseliny nevyhnutné pre pevné zdravie,
- nie viac než 10% z masla a ostatných živočíšnych tukov, ktoré sú nasýtené a bežne používané  v spracovaných potravinách.
Dosiahnuť optimálny príjem tukov znamená obmedziť príjem potravín s vysokým obsahom tukov (masla, margarínu, majonézy, šalátové dresinky, mrazené zmrzlinové výrobky, sušienky, chipsy). Tak bude vaša strava obsahovať 25% tukov.
Pokiaľ máte veľmi vysoký cholesterol, lekár vám odporučí pravdepodobne diétu so zníženým obsahom tukov (20% alebo dokonca 10%). Tieto obmedzenia sú určené ľuďom priamo ohrozeným srdcovo - cievnymi ochoreniami a nie sú vhodné pre osoby s normálnou hladinou cholesterolu. Nízkotučná strava v žiadnom prípade neznamená úplne prestať jesť tuky. Určité množstvo tukov je pre dobre vyváženú stravu nutné.
Vaša hmotnosť (v kilogramoch) je hrubý odhad gramov tukov, ktorý môžete zaradiť do dennej stravy.  Ak máte podváhu alebo ste veľmi pohybovo aktívni, môžete potrebovať aj vyšší podiel tukov, aby sa zvýšil celkový príjem energie. Zvýšte konzumáciu zdraviu prospešných tukov, ako je olivový olej, arašidové maslo a ryby.
Čítajte informácie o potravinách: nutričné informácie na potravinách môžu pomôcť odhadnúť typ a množstvo tukov. Túto informáciu potom môžete použiť pri výbere potravín, ktoré sú v súlade s potrebami organizmu.

Jedzte viacej potravín bohatých na rozpustnú vlákninu: existuje typ vlákniny (rozpustná vláknina) nachádzajúca sa v ovse, krupici, šošovici, hrachu a fazule, ktorá chráni proti ochoreniu srdca. Snažte sa do jedálničku zaradiť viacej potravín obsahujúcich vlákninu. Fazuľová polievka či ovsená kaša sa pripraví ľahko a obsahuje veľké množstvo vlákniny.
Výskumy naznačujú, že 50g ovsených otrúb každý deň, môže pomôcť ľudom s vysokým cholesterolom znížiť jeho hladinu, hlavne keď sú konzumované ako súčasť nízkotučnej stravy. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny neprospievajú len srdcu, ale sú aj veľmi vhodným jedlom pred cvičením, pretože majú tzv. nízky glykemický index. To znamená, že zaisťujú postupné uvoľňovanie energie (glukózy) do krvného riečišťa a môžu tak predĺžiť trvanie výkonu. Platí to u výkonov trvajúcich dlhšie než 60 až 90 minút.
Jedzte viacej rýb: vaša strava bude zdravšia, pokiaľ do svojho jedálničku zaradíte viacej rýb. I Jedlá z rýb, ktoré nahradia konzumáciu červeného mäsa s vysokým obsahom nasýtených tukov, rozhodne patria do zdravej výživy. Ak budete jesť ryby dva až tri krát do týždňa a ak nahradíte ich mäsom hovädzie a bravčové mäso, budete mať vynikajúci zdroj bielkovín, a dokonca tým zmenšíte riziko srdcovo - cievnych ochorení, vysokého tlaku, zhubných nádorov, artritídy... Niektorí vedci sa domnievajú, že rybí tuk môže pôsobiť preventívne proti srdcovo - cievnym ochoreniam, a nie až potom čo už ochorenie vzniklo. Čím vyšší je obsah omega - 3 mastných kyselín, tým lepšie. Medzi ryby s vyšším obsahom omega - 3 mastných kyselín patria morské ryby, napríklad losos, makrela, tuniak, sardinka a sleď. Ryby môžu, ale aj nemusia mať vplyv na váš zdravotný stav, ale každopádne dodajú strave rozmanitosť. Len dbajte na to, aby pri kuchynskej úprave nebolo k rybe pridané zbytočne veľké množstvo tukov, ryba by nemala byť smažená alebo pečená na masle. Pokiaľ sa zdráhate pripravovať ryby, proste využite sardinky alebo tuniaky v konzerve. Ak nie ste obľúbencom rýb, možno ste v pokušení zdanlivo ľahšiu alternatívu - tablety s rybím tukom.

Ak sa chcete zbaviť návykov na konzumáciu nezdravých sladkostí, tak nezabufnite na tieto rady. 

  1. Zabudnite na mliečne a  biele čokolády, dražé cukríky, šľahačkové dezerty, smotanové torty, dukátové buchtičky, smotanové nanuky, sladké polevy, plnky, nanukové torty, veterníky a ostatné zákusky. Nestojí za to po celodennom držaní diéty neodolať a zamaškrtiť si. O päť minút po poslednom kúsku koláča už aj tak nebudete vedieť, ako vám chutil. No telo si zapamätá, koľko obsahoval cukrov, tukov, ako veľmi bol kalorický a dá vám to čoskoro pocítiť. Miesto zakázaných sladkostí si rozmaznajte chuťové poháriky tými, čo vám pri diéte vôbec neublížia.
  2. Vyhýbajte sa mrazeným sladkostiam. Nanuky nie sú najvhodnejšie pri diéte, chuť na  ľadovú pochúťku si ale nemusíte odopierať. Využite ponuku ovocných drení, namiesto zmrzliny si doprajte radšej ovocný sorbet s ľadovými kryštálikmi. Neraz sa ale aj v mrazených dreniach schováva vysoké percento cukrov, a tak nie je na škodu, ak si pripravíte domáci sorbet samy a presne podľa vašich chutí. Môžete skúsiť tie z vodového ovocia, melónové, nektarinkové, broskyňové či  ananásové. Ak máte kvalitný mixér, trochu medu a niekoľko plastových nádobiek, za pár hodín môžete mať v mrazničke skutočne lahodné drene.
  3. Čokoláda je známe afrodiziakum a dokonca sa považuje aj za zdravú sladkosť. Nemáme pravdaže na mysli lacné mliečne čokolády, ktoré v sebe skrývajú viac tuku a cukru než kakaových bôbov, ale konzumujte čokolády s minimálnym obsahom kakaa 75 percent (samozrejme v rozumnom množstve). Chutia lahodne a dodajú Vám energiu. Kvalitná čokoláda vašim krivkám neublíži, ak si ju doprajte raz za čas a v menšom množstve (nie celé balenie na posedenie, radšej každý deň jednu-dve  kocky).
  4. Konzumujte diétne dezerty. Namiesto koláčika v cukrárni si prichystajte vlastný dezert, ktorý bude nielenže diétny a chutný, ale aj krásne naaranžovaný, veď nie nadarmo sa vraví, že jeme aj očami. Napríklad si pripravte : biely probiotický jogurt, lyžičku medu, nasekané vlašské orechy alebo lieskovce, sezónne ovocie a lyžičku pravého kakaa. Jogurt zmiešajte s medom, ovocie nakrájajte na drobné kúsky. Do skleného pohára vrstvite ovocie, jogurt a orechy tak, aby poslednú vrstvu tvoril jogurt. Ten poprášte kakaom a dajte na polhodinku chladiť. Jednoduchá a chuťovo výborná lahôdka.
  5. Konzumovať môžete aj :
    • Ovocné šaláty s citrónovo-medovou zálievkou
    • Na masle opečený banán s kvapkou medu
    • Jogurt s ovocím a medovkou
    • Lahodné domáce smoothie
    • Grepové košíčky (grepové polovice plnené drobným ovocím)

Čokoládu môžete jesť aj pri chudnutí, rozhoduje správny výber.

Hovorí sa, že tablička čokolády je zázrak, ak nemáte po ruke žiadne jedlo na prežitie. Tento tmavý životabudič vás zasýti, dodá potrebné vitamíny. Akú má vlastne výživovú hodnotu a dokáže si naše telo poradiť s hladovaním, keď má iba čokoládu? Vedci tvrdia, že denná dávka tmavej čokolády pomáha redukovať symptómy vyčerpanosti. Chronický syndróm vyčerpania je charakteristický predovšetkým ťažkou svalovou únavou vyvolanou psychickou záťažou.

Čokoláda s vysokým obsahom kakaa vplýva na vylučovanie serotonínu v mozgu, ktorý zlepšuje náladu. Okrem toho má čokoláda priaznivý vplyv napríklad na zníženie krvného tlaku, ktorý nám stúpa pri stresových situáciách. Ak máte menšie zranenia, vedzte, že čokoláda vám pomôže, aby ste neprišli ani o kvapku krvi navyše. Niekoľko kociek horkej čokolády účinkuje na zrážanlivosť krvi. Vedci už takmer dve desaťročia vedia, že tmavá čokoláda, bohatá na flavonoidy, znižuje krvný tlak a má ďalšie priaznivé účinky na krvný obeh.

Akú čokoládu by ste si mali vybrať.
Vyberte si horkú čokoládu, s čo najväčším množstvom prirodzeného extraktu kakaa, bez dochucujúcich masiel, tuku a sladidiel.

Mliečna čokoláda zlepšuje pamäť a pomáha oživiť mozgovú kôru, aby človek začal v pokoji riešiť problémy. Všimli ste si, že aj vás dokáže čokoláda ukľudniť a siahate po nej vždy, keď ste v strese? Mliečna čokoláda zlepšuje verbálnu i vizuálnu pamäť, čo oceníte v takto náročnej situácii. Zlepšujú aj kontrolu impulzov, naše reakčné schopnosti sa zrýchľujú. Doprajte si ju však len v rozumnom množstve. Koľko má biela čokoláda výživných látok? Nutričná hodnota čokolády je vysoká. Čo sa týka živín, čokoláda obsahuje malé množstvo bielkovín, cukor a minerály. Čokoláda obsahuje draslík, horká čokoláda železo a horčík. Táto sladkosť je veľmi kalorická, 100 gramov obsahuje približne 500 kilokalórií. Malý kúsok čokolády môže ľuďom pomôcť cítiť sa lepšie, ale nie je to liek.

Samozrejme, dôležité je správne sa stravovať! K tomu Vám ponúkame niekoľko receptov.(kliknite)

Keď chcete schudnúť natrvalo a bez hladu, detoxikovať a zlepšiť stav svojho organizmu a metabolizmus,zapojte sa do našich programov

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE(kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach www.schudnut-ako.webnode.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

 

Späť

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE n

REKLAMNÉ ODKAZY